Államilag támogatott alkalmazottakat keresnek - Kérdések a szubvencióról
Háromszéken sok vállalkozó érdeklődik már a havi 2250 lejes alkalmazási támogatás iránt, hiszen végre tényleges segítséget kapnak az államtól. A vállalkozó jelentős összeget kaphat, amiből fizetést tud biztosítani, de akár járulékos költségeit is fedezni tudja. A kezdeményezés felpörgetheti a munkaerőpiacot, mivel egyes társadalmi rétegeket aktivizálhat.
A jogszabály alkalmazásához 60 napon belül meg kell jelenjen az alkalmazási módszertan, de néhány háromszéki vállalkozó már most hirdeti azokat az állásokat, amelyekre az államtól támogatást tud majd lehívni, hogy a program indulásakor legyen adatbázisukban alkalmazható munkanélküli, mutatott rá Kelemen Tibor.
A munkaerő-foglalkoztatási hivatal (AJOFM) igazgatója szerint Kovászna megyében jelenleg mintegy 400 cég kap valamilyen szubvenciót az államtól, ezért bízik abban, hogy az eddigi 900 lejről 2250 lejre megemelt támogatási összeg többeket ösztönöz majd alkalmazásra. Háromszéken jelenleg a munkaerőhiány okoz gondot, így a vállalkozók ugyan örülnek az állami támogatás lehetőségének – mert egy évig ingyen juthatnak munkaerőhöz –, de azért aggódnak, hogy találjanak is olyan személyeket, akik dolgozni szeretnének.
Mint arról beszámoltunk, a havi 2250 lejes támogatást egy évig folyósítja az állam azoknak a munkáltatóknak, akik pályakezdő fiatalokat, tartósan munkanélkülieket, szociális segélyen élőket, gyermeküket egyedül nevelő munkanélkülieket, 45 év feletti munkanélkülieket, öt évvel nyugdíj előtt állókat vagy fogyatékkal élőket alkalmaznak, azzal a feltétellel, hogy másfél évig fenntartják a munkaviszonyt. Kelemen Tibor abban bízik, hogy a havi 2250 lejes bér már vonzó lehet a szociális segélyből élőknek vagy tartósan munkanélküliek számára is. Véleménye szerint ez a bértámogatás valójában burkolt minimálbér-emelést is jelent, hiszen nem életszerű, hogy a cég 2250 lejt fizessen egy frissen alkalmazott szakképzetlennek, miközben ugyanannál a cégnél egy tapasztalt szakmunkás továbbra is bruttó 1900 lejes minimálbért kap, ezért az ő bérüket is meg kell majd emelniük.
Kádár Rezső, a sepsiszentgyörgyi Pro Wood faipari klaszter menedzsere szerint segédmunkásokat vagy szakképzetleneket tulajdonképpen a faiparban, az építkezésben vagy a szalagmunkát végző textil- és autóipari gyárakban tudnak használni. Gond az, hogy jelenleg „csak az nem dolgozik, aki nem akar”, vagyis nehéz lesz munkavállalót találni. Kádár Rezső szerint a kis cégeket az is megterhelheti, hogy az egy évig járó havi 2250 lejes fizetést a támogatási periódust követően még legalább fél évig ki kell termelniük, mivel kötelező fenntartaniuk a munkaviszonyt.
Téves az az értelmezés, hogy a havi 2250 lejes állami támogatást a cégnek ugyanekkora mértékű fizetésként ki kellene adnia, mutatott rá lapunk érdeklődésére Debreczeni László. A sepsiszentgyörgyi adószakértő szerint a vonatkozó törvény arról rendelkezik, hogy a fentebb felsorolt társadalmi kategóriák alkalmazása esetén a munkaadó egy évig havi 2250 lejes támogatást kap. Az adószakértő értelmezése szerint ebből az összegből a cég adhat 1900 lejes minimálbért is, a különbözetet pedig járulékos költségei fedezésére költheti, de akár azt is megteheti, hogy ha megfelelő alkalmazottat talál, annak mondjuk 5000 lejes fizetést biztosítson, vagyis felpótolja az állami támogatást.
Forrás: Hirmondo.ro